NÁŠ CHOV (Our breed)

Když jsme s manželem po několikaletém shánění koupili nemovitosti vhodné pro chov zvířat, konečně jsme se mohli začít realizovat. První jsme začali s chovem zakrslých králíků. Původně chtěl Tom chovat králíky na maso. Celé se to ale nějak zvrtlo a místo "kaliforňáků" jsme si pořídili hermelíny a zakrslé teddy. A protože jsem chtěla, aby naše zábava měla nějaký smysl, tak jsem se v roce 2007 stala členem ČSCH. A ve stejném roce mi byla oficiálně schválena chovatelská stanice HOSTÝNKY MOUNTAINS.

Netrvalo to dlouho a ke králíkům přibylo i první morče. Nebyl to ale Ferda ze zverimexu, jak byste si mohli myslet. Byla to čistokrevná, ice cream-bílá coronetka z chs Pod hradem, z Boskovic. Jeli jsme si pro ni osobně, abychom si mohli prohlédnout celý chov a do začátku zjistit co nejvíce informací o chovu, péči, výstavách atd. Nakonec jsme si odvezli i samečka šeltie v barvě lila-zlatá. V průběhu let jsme chovali různá plemena, dlouhosrstá i krátkosrstá, různé barevné řady - pigmentovou i bezpigmentovou. Následovaly importy morčínů z Německa, Rakouska, Polska i Slovenska. Dostavily se první chovatelské a výstavní úspěchy i neúspěchy.

V současné době se zabýváme chovem krátkosrstého plemene Anglický crested (EN crested) v trikolorní barvě černá-červená-bílá. Toto plemeno nás nadchlo především svojí nenáročností. Počet chovných mazlíků udržujeme na optimálním množství tak, abychom se každému mohli denně individuálně věnovat. Každý den si s nimi povídáme, bereme je do rukou a v rámci časových možností je mazlíme. Morčátka bydlí celoročně venku na čerstvém vzduchu ve velkých, prostorných ubikacích, v závětří verandy. Pokud je pěkné počasí, tak si užívají venkovního výběhu. Nemáme velkochov. Naše samičky mají mláďata maximálně 2x do roka.

Jednou z hlavních věcí, kterou se snažíme našim morčátkům zajistit je, aby se mohla chovat přirozeně, tzn. zajistit jim:

  • sociální kontakt s ostatními morčaty
  • pohyb venku na čerstvém vzduchu
  • možnost napást se čerstvé trávy, což je pro ně nejpřirozenější způsob obživy


V chovu používáme jen standardní, zdravá morčata, bez genetických vad. Vycházíme ze standardu, uznaného Českým svazem chovatelů. Důraz klademe mimo jiné i na povahové vlastnosti a charakter. Naším cílem jsou spokojená, zdravá a standardní morčata, která budou dělat radost především jako mazlíci dětem i dospělým.