BYDLENÍ (Housing)

I přesto, že můj manžel před pár lety prohlásil, že pokud prodáme stávající chovatelské zařízení, tak už nikdy žádné stavět nebude, tak mi nedalo příliš mnoho práce ho přesvědčit na výrobu nové morčatárny. :o)

Po mnoha týdnech přemýšlení, vymýšlení, kreslení a diskutování, jak by měla nová ubikace vypadat tak, aby byla dostatečně velká, účelná, dala se jednoduše obsluhovat a zároveň vypadala esteticky, jsme se konečně shodli na finálním řešení a mohli jsme přistoupit k nákupu materiálu. Vše bylo spočítané tak, abychom měli minimum odpadu a neplýtvali zbytečně drahým materiálem. Na konci prosince 2014 bylo vše připravené, poslední detaily dořešené a tak Tom začal s výrobou, která mu zabrala cca týden.

Dvířka a dna,  jsme si nechali vyrobit. Dvířka jsme nechtěli dělat dřevěné, protože dřevo se různě kroutí, dveře pak nedoléhají a ve finále nevypadají moc esteticky. Oproti tomu železná dvířka se svařovanou sítí jsou věčná, drží stále stejný tvar a když se ještě nechají pozinkovat, aby nerezavěla, tak nemají chybu. Co se týká dna, tak to byla velká diskuze, prohledávání internetu, srovnávání pro a proti jednotlivých možností. Např. u plastových šuplíků jsme narazily na omezené možnosti rozměrů. U laminátového dna zase na cenu, která by celou morčatárnu zbytečně prodražila. Nakonec jsme se rozhodli pro pozinkovaný plech. Hlavní důvod byl ten, že u tohoto způsobu jsme si mohli zvolit jakou chceme velikost a výšku okrajů a také fakt, že plech je dost silný, aby udržel váhu morčat a vybavení.

Morčatárna má 3 patra. Rozměry každého patra jsou na šířku 140 cm, hloubka 70 cm a výška 40 cm. Spodní kotec je rozdělen svařovanou sítí na půlky. Tyto dva kotýšky jsou pro samce - vidí na sebe, ale k sobě nemůžou. V horních patrech bydlí 2 skupiny samic.

Dna jednotlivých pater jsou v podstatě šuplíky. Při čištění je stačí jen vysunout, vysypat, zasunout a nastlat. Je to velmi jednoduché, rychlé a efektivní. Srubovky, které tvoří boční stěny, jsou zapuštěné do drážky vyfrézované do hranolků, které zase tvoří konstrukci celého zařízení. Tím pádem je celá konstrukce zvenku a dovnitř lze bez problémů zasunout šuplíky bez jakékoliv mezery. Navíc je to i výhodné, protože ji morčata nemůžou ohryzávat. Celá stavba je velmi vzdušná a relativně lehká. Není tam nic zbytečného a navíc.

Uvnitř každého patra je:

  • domeček - Ten je dostatečně velký, aby se do něj mohlo pohodlně schovat více morčat. U samic používám 2 domky. Na střeše domečků je navíc připevněný pelíšek, ve kterém morčíni velmi rádi odpočívají a hoví si. Pelíšek je z měkkého fleesu a je pratelný.
  • jesličky - na seno s bočním plněním. Pokud jsou jesličky upevněny těsně u dvířek, tak si do nich morčátka nemohou vlézt (což dělají poměrně ráda) a zněčišťovat tak krmení svými výkaly. Jesle jsou upevněny nízko nad podlahou, aby krmení bylo pro morčíny pohodlné.
  • napaječka - Používáme niplíkovou o velikosti 0,5 l. Tuto máme vyzkoušenou a je výborná. Kuličkové napajky často protékaly. S niplíkovýma není žádný problém. Navíc se dobře doplňují i čistí a desinfikují. V zimě používáme misky na vodu, které jsou zavěšeny na stěně. Je to velmi praktické, protože morčátka si vodu nemůžou vylít.
  • miska - Misky používáme těžké, betonové s rozšířenou základnou proti převrhnutí. Nejsou příliš estetické, ale rozhodně velmi praktické, protože těžkou misku morčata nepřevrhnou a nemůžou tak krmení zašlapat a znehodnotit. Dobře se čistí i desinfikují.


Naši morčíni bydlí celoročně venku. Morčatárna je umístěná na zastřešené verandě. Morčátka jsou tak stále na čerstvém vzduchu. V zimě jsou krásně nasrstěná, otužilá a spokojená. Do domečků jim ještě nasteleme seno a slámu, aby se mohla zahrabat a bylo jim pěkně teploučko. V případě extrémních mrazů, jim do dvířek připevníme lexan. Morčátka si tak svoje patro hezky zadýchají a mají tam jako v pokojíčku.

Celé zařízení je naprosto dokonalé a velmi praktické a estetické. Po dvou letech používání jsme neshledali nedostatek. Proto, když se naše "morčecí základna" v lednu 2017 trošku rozrostla, tak jsme postavili ještě jedno, úplně stejné zařízení.

 

Tímto bych chtěla Tomovi moc poděkovat za tak výbornou ubikaci!

Když je pěkné počasí, tak naše morčata tráví co nejvíce času ve venkovních výbězích, což je pro ně nejpřirozenější způsob "bydlení". Výběhy jsou dostatečně velké, aby se v nich mohla morčátka napást, přirozeně komunikovat a uspokojovat své sociální potřeby. Mají tam několik úkrytů, aby se v případě potřeby, mohla schovat a nebýt zbytečně stresovaná okolím. Samičky bývají většinou všechny v jednom velikém výběhu, samečci mají několik menších. Samice s mláďaty jsou ubytovány ve speciálním výběhu, který má menší oka v oplocení, ale hlavně je možné jej shora zavřít. Tak jsou miminka chráněna před případnými predátory (dravci, kočky apod.)

V roce 2017 jsme jednotlivé výběhy nahradili velkou oplocenou pastvinou. Je to velmi praktické a morčata jsou v ní maximálně spokojená. Pastvinka jde rozdělit na několik dílčích částí. Vždy když jednu část spasou, pustí se do další a tak stále dokola. Tímto způsobem stíhá tráva dorůstat a pastvina je schopná morčata přes léto uživit. Aby bylo pěkné trávy dostatek, tak se o ni pečlivě staráme - sečeme nedopasky, doséváme, pravidelně zaléváme...
Kolem celé pastviny je pevný plot. Část je tvořena z pozinkovaných svařovaných sítí, které jsou navíc zapíchnuty několik centimetrů do země.
Na pastvině je také dostatečné množství úkrytů, aby se morčátka v případě potřeby mohla všechna schovat.

Morčatárna

Výběhy

Pastvina