JÍDELNÍČEK aneb JAK KRMÍME NAŠE MORČATA (Feeding)

Něco málo teorie:

Základem morčecího jídelníčku by mělo být seno. Obsahuje mnoho vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev. Seno slouží i jako prevence přerůstání zubů, které hlodavcům neustále dorůstají. Ideální je hrubší, voňavé, luční seno, které obsahuje spoustu bylin, jako např. pampeliška, jitrocel, jetel, různé druhy trav, řebříček a další.

Velmi důležité je zajistit morčatům přísun vitamínu C. Morče, stejně jako člověk, si neumí vitamín C vytvořit, a proto musí veškerou potřebu tohoto vitamínu pokrýt stravou. Vitamín C je obsažen v čerstvé trávě, zelenině a ovoci. Při standardních podmínkách potřebuje denně zdravé, dospělé morče 16 mg vitamínu C na kilogram hmotnosti. Nedělejme z toho ovšem moc velkou vědu. Toto množství bez problémů pokryje vyvážená strava s podílem čerstvého krmiva v syrovém stavu.

V neposlední řadě je důležité, aby měla morčata neustále přístup k čerstvé vodě.

Obiloviny obecně tvoří součást jídelníčku hlodavců a neměly by být z krmné dávky úplně vyřazeny. Tato složka potravy má vysoký obsah živin. Proto morčata chovaná doma v klecích bez možnosti pravidelného, volného pohybu po ní mohou tloustnout. To ovšem neplatí pro jedince chované celoročně venku, s možností pravidelného volného pohybu nebo pro jedince využívané k chovu. 

Proto velmi záleží v jakém prostředí morčátka chováte. Pokud máte domácího mazlíka, který  s Vámi žije v bytě, granule, krmnou směs, příp. obilí byste mu měli nabízet v omezeném množství, pouze jako doplněk stravy. Obecně lze říci, že zdravé, dospělé morče by mělo dostat denně cca 15 g ovsa (granulí, krmné směsi) na kilogram tělesné váhy. To jsou cca 2 polévkové lžíce krmiva na kilogram hmotnosti na den.

Aby morče zůstalo zdravé a vitální je důležitý pravidelný pohyb. Ten je důležitý pro dobrou psychickou i fyzickou kondici zvířete.

Morče nesmí nikdy hladovět!

A jak tedy krmíme naše morčata?

Krmení se v zimních a letních měsících liší:
Od jara do podzimu tvoří základ jídelníčku čerstvá tráva. Té máme dost a morčátka jí mají celý den k dispozici. Nejpřirozenější je, když se sama napasou, takže pokud to počasí dovolí, jsou celý den ve výběhu. Mají k dispozici i seno, ale dle našich zkušeností, dají většinou přednost trávě, ve které mají všechny potřebné živiny, včetně vitamínu C. Zeleninu si pěstujeme sami, takže se vždy něco dobrého na chuť na zahrádce najde.  Jako pochoutku dostávají příležitostně meloun, jablka, hrozny, listy rybízu, malin, jahod apod.

V zimních měsících je to ale jiné. Základem jídelníčku je seno, zelenina, případně ovoce. Seno mají k dispozici stále. Zeleninou krmíme 1x denně. Kromě brambor a cibule, dostávají veškerou zeleninu, která se dá koupit v supermarketu - mrkev, petržel i nať, okurka, kedluben, celer i nať, paprika, červená řepa, brokolice, růžičková kapusta, čínské zelí, bílé nebo červené zelí a další (hlávkový salát jen ve velmi malém množství, protože silně nadýmá). Když od každého dostanou kousek, tak to vydá na pěkný zeleninový salát a nemusíme se bát nadýmavých účinků některých druhů zeleniny.
Z ovoce dáváme hlavně jablka. Morčata můžou i jiné ovoce např. exotické (mandarinky, pomeranč, banán, kiwi), to ovšem nabízíme pouze výjimečně. V zimě se nám také osvědčilo podávání naklíčeného obilí. Má spoustu vitamínů a živin, které jsou v zimních měsících potřeba, mimo jiné třeba i na posílení imunity. V posledních letech také přidáváme sušené bylinky a bylinkové směsi od výrobce JR Farm. Na zimu si také pěstujeme a sušíme zelený oves. Je to pro morčata příjemné zpestření zimního jídelníčku.

Do misky dostávají naše morčata mačkaný oves. Ten považujeme za základní potravinu co se obilovin týká. Naše morčata bydlí celoročně venku a odchovávají mláďata, takže potřeba krmení v tomto případě je rozdílná než u morčecího mazlíka chovaného v bytě. Naše morčátka celý rok dostávají čerstvě namačkaný oves. K tomu, pro doplnění, přidáváme granule Supreme Selective Science, které našim morčatům opravdu chutnají a zároveň splňují potřebné nutriční hodnoty. 

Každý den doléváme čerstvou vodu. Napaječky udržujeme čisté, bez řas. V zimě přidáváme do vody vitamín C.

Příležitostně dáváme na ohryzávání větvičky z ovocných stromů nebo kousek pečiva.

Pokud budete krmit s mírou a od každého trošku, tak zajistíte morčátku pestrou stravu a vyhnete se zdravotním problémům. Mačkaný oves lze nahradit ovesnýma vločkama. Výše zmíněný způsob krmení se nám nejvíce osvědčil. Morčata jsou zdravá, spokojená a vitální, s krásně lesklou srstí.

Čas od času otestujeme něco nového, granule nebo směs. Čistě z našeho zájmu, abychom věděli, zda produkt bude morčatům chutnat a zda jej případně zařadit do nabídky krmiv na e-shopu, který provozujeme.